• Paweł Siadaczka

Google pozwane na 5 miliardów dolarów

Google ma stanąć w obliczu pozwu o wartości 5 miliardów dolarów, w którym zarzuca się, że tryb przeglądania incognito w Chrome zbiera historię internetową użytkowników.

Tryb incognito w Google Chrome stoi na czele pozwu zbiorowego o wartości 5 miliardów dolarów, w którym zarzuca się śledzenie użytkowników podczas prywatnych sesji przeglądania.


W pozwie zarzucono, że Google narusza przepisy dotyczące podsłuchów i prywatności w zakresie przechwytywania, śledzenia i zbierania wiadomości, gdy używany jest tryb incognito przeglądarki Chrome.


Google stara się o oddalenie pozwu od czasu jego wniesienia w czerwcu ubiegłego roku. Sędzia federalny orzekł, że postępowanie musi się rozpocząć.


W orzeczeniu sędziego stwierdzono, że Google nie informuje odpowiednio użytkowników, że ich dane mogą być gromadzone w trybie incognito.


Sędzia okręgowy USA Lucy Koh w San Jose w Kalifornii pisze:

„Sąd stwierdza, że ​​firma Google nie powiadomiła użytkowników, że Google angażuje się w rzekome zbieranie danych, gdy użytkownik jest w trybie przeglądania prywatnego”.

Dla jasności konsumenci, którzy złożyli sprawę, mają problem z gromadzeniem danych przez Google za pomocą innych usług w trybie incognito.


Na przykład, gdy użytkownik odwiedza witrynę w trybie incognito, jego dane mogą być nadal gromadzone przez Google Analytics .


Konsumenci, którzy złożyli pozew, twierdzą, że wcześniej byli pod wrażeniem, że tryb incognito oferuje wszystko, co zapewnia prywatność dzięki modułom śledzącym dane.


Google kwestionuje roszczenia za pomocą oświadczenia przedstawionego przez rzecznika firmy Jose Castanedę:

„Stanowczo kwestionujemy te roszczenia i będziemy się przed nimi energicznie bronić. Tryb incognito w Chrome umożliwia przeglądanie internetu bez zapisywania Twojej aktywności w przeglądarce lub urządzeniu. Jak jasno stwierdzamy, za każdym razem, gdy otwierasz nową kartę incognito, witryny internetowe mogą zbierać informacje o Twojej aktywności przeglądania podczas sesji ”.

Google zauważa również, że powodowie zgodzili się z polityką prywatności Chrome, która ujawnia jej praktyki gromadzenia danych.


W jakim stopniu Google zapewnia, że ​​dane użytkowników można nadal gromadzić w trybie incognito? Spójrzmy.


Sprawdzanie roszczeń wobec Google


Konsumenci wnieśli pozew zbiorowy przeciwko Google za zbieranie danych podczas korzystania z trybu incognito w przeglądarce Chrome.


Sędzia rozpatrujący sprawę nakazał kontynuowanie sprawy na tej podstawie, że Google nie informuje użytkowników, że ich dane mogą być nadal gromadzone podczas przeglądania w trybie incognito.


Google kwestionuje roszczenia, mówiąc, że informuje użytkowników za każdym razem otworzyć okno incognito, że dane mogą być gromadzone przez strony.

Oto, co widzą użytkownicy, gdy aktywują tryb incognito w przeglądarce Chrome:


Komunikat zaczyna się od stwierdzenia: „Teraz możesz przeglądać prywatnie…”, a następnie wyjaśnia, że ​​aktywność przeglądania użytkownika jest prywatna i nie dotyczy innych osób korzystających z tego samego urządzenia.


Na dole wiadomość mówi konkretnie:

„Twoja aktywność może być nadal widoczna dla odwiedzanych witryn”.

Google informuje również użytkowników, że ich aktywność może być widoczna dla innych podczas korzystania z trybu incognito w szkole lub w pracy.


Dostawca usług internetowych użytkownika również może być w stanie zobaczyć jego aktywność.


Co właściwie robi tryb incognito?


Tryb incognito w Google Chrome jest powszechnie źle rozumiany.

Są tacy, którzy uważają, że tryb incognito zwalnia użytkownika ze spersonalizowanych wyników wyszukiwania. Na tym skupiało się badanie przeprowadzone przez DuckDuckGo w 2018 roku.


Są też inni, jak powodowie tego pozwu, którzy uważają, że tryb incognito zapewnia całkowitą prywatność.


Co tak właściwie daje tryb incognito?


Tryb incognito zapobiega lokalnemu przechowywaniu danych . Ukrywa aktywność przeglądania użytkownika przed innymi osobami, które mogą korzystać z tego samego urządzenia.


Na przykład, jeśli dzielisz komputer ze współlokatorami, możesz użyć trybu incognito, aby uniemożliwić im przeglądanie odwiedzanych przez Ciebie witryn.

Do tego jest przeznaczony tryb incognito.


44 wyświetlenia0 komentarzy