• Paweł Siadaczka

100 milionów wyszukiwań dziennie - czy na naszych oczach wyrasta konkurencja dla Google?

DuckDuckGo - jest to wyszukiwarka, która w Polsce jest jeszcze mało popularna. W USA jednak, jest to druga wyszukiwarka patrząc na liczbę dziennych wyszukiwań. DuckDuckGo kontynuuje stały wzrost, po raz pierwszy osiągając 100 milionów wyszukiwań dziennie.DuckDuckGo świętuje kamień milowy, osiągając 100 milionów wyszukiwań w ciągu jednego dnia.

Publiczne dane o ruchu DuckDuckGo wskazują, że rekord został pobity w ostatni poniedziałek, 11 stycznia.


Uwzględniając styczniowy kamień milowy, DuckDuckGo jest na dobrej drodze do osiągnięcia około 90 milionów średnich dziennych wyszukiwań w styczniu.


Dla porównania, DuckDuckGo odnotował średnio około 52 milionów dziennych wyszukiwań w styczniu 2020 r. Oznacza to, że jest to wzrost o 73% rok do roku.


Aby jeszcze bardziej ująć ten rekordowy wzrost w perspektywie, oto wzrost średniej dziennej wyszukiwań w poprzednim roku:

  • Styczeń 2019 - styczeń 2020 - wzrost o 52%

  • Styczeń 2018 - styczeń 2019 - wzrost o 62%

  • Styczeń 2017 - styczeń 2018 - wzrost o 61%

  • Styczeń 2016 - styczeń 2017 - 30% wzrost

Rozwój DuckDuckGo nie ogranicza się do wyszukiwania w Internecie, ponieważ jego aplikacja mobilna jest popularniejsza niż kiedykolwiek.


W zeszłym tygodniu osiągnął 7 miejsce na liście przebojów iOS App Store dla wszystkich bezpłatnych aplikacji i 1 miejsce ze wszystkich aplikacji narzędziowych.


Sukces DuckDuckGo na urządzeniach mobilnych zapewnił mu drugie miejsce za Google pod względem udziału w rynku wyszukiwarek mobilnych, przejmując Bing i Yahoo.


Zgadza się, DuckDuckGo to oficjalnie numer 2 w wyszukiwarkach mobilnych w USA. Na komputerach pozostawia Bing i Yahoo na czwartej pozycji. Jest jednak mniej miejsca na rozwój wyszukiwarki na komputerach, ponieważ więcej wyszukiwań odbywa się na urządzeniach mobilnych.


Niezależnie od tego, w jaki sposób na to spojrzysz, DuckDuckGo przeżywa tempo wzrostu, którego nie widziano w swojej 12-letniej historii. Wszystko wskazuje na to, że jest to częścią większej zmiany w kierunku platform prywatnych.


Główną zaletą DuckDuckGo w porównaniu z innymi wyszukiwarkami są funkcje prywatności. Użytkownicy mogą przeprowadzać wyszukiwania bez gromadzenia ich danych osobowych i sprzedawania ich reklamodawcom.


Gdy ludzie stają się bardziej świadomi tego, w jaki sposób firmy wykorzystują ich dane, wydaje się, że podejmują świadome decyzje o wyborze różnych usług.


Dochodzenia antymonopolowe w firmach takich jak Facebook, Amazon, Apple i Google wyłożyły ich politykę prywatności na pierwszy plan. W rezultacie ludzie zdają sobie sprawę z tego, jak ich dane są używane, kiedy zgadzają się na warunki świadczenia usług.


Rośnie liczba alternatywnych wyszukiwarek, aplikacji społecznościowych i komunikatorów. Z czasem dowiemy się, czy ten wzrost jest trwały. Możliwe, że użytkownicy będą bardziej zadowoleni z usług, z których już korzystali.


Jeśli chodzi o DuckDuckGo, jego wzrost był na tyle stabilny, że sugeruje, że w przyszłości trend ten będzie utrzymywany. Jak pokazałem wcześniej, droga DuckDuckGo do 100 milionów wyszukiwań dziennie zajęła lata. To nie stało się z dnia na dzień.


Teraz byłby świetny czas dla DuckDuckGo na zainwestowanie w więcej funkcji, które przybliżą go do bycia prawdziwą alternatywą 1: 1 dla innych wyszukiwarek. Zobaczymy, czy ten wzrost codziennych wyszukiwań spowoduje pewne aktualizacje w najbliższej przyszłości.


58 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie